Για την εκδήλωση όπου τα δύο τοπικά θεματικά δίκτυα ("e-Ξάνθη, μια πόλη, πολλές ιστορίες" & "Αδέσποτα, μια ιδιότητα, ένα φαινόμενο, πολλά φαντάσματα") που πέρσι με μεράκι ίδρυσε η Mpia Hamalidou και συνέχισαν φέτος την πορεία τους, βρέθηκαν σήμερα να ανταμώνουν με δράσεις στο θεματικό πάρκο. Και, θα πρέπει να το ομολογήσουμε, πως νιώσαμε σαν ένας φωτογραφικός φακός που παρατηρούσε τους εκπαιδευτικούς με τα χίλια χέρια και τα χίλια μάτια να αναρτούν, να συντονίζουν, να κερνούν, να καθοδηγούν, να αγκαλιάζουν τους μαθητές τους - ήταν μια αίσθηση παράξενη. Με μουσική υπόκρουση τον Χατζιδάκι, τον ήχο απ τα νερά του Κόσυνθου, τις φωνές των παιδιών και μετά την γκάιντα και το νταούλι, κάτι άλλαξε... ο φακός ζωντάνεψε και χόρεψε μαζί τους "Εγώ ειμ' απ΄την Ξάνθη"...
Συγχαρητήρια θερμά τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες του 1ου Δ.Σ. Ξάνθης, του 6ου Δ.Σ. Ξάνθης, του 7ου Δ.Σ. Ξάνθης, του 13ου Δ.Σ. Ξάνθης, του 1ο Ειδικού Δ. Σ. Ξάνθης, του 9ου Νηπιαγωγείου Ξάνθης, του 2ου Μειονοτικού Δ. Σ. Κιμμερίων, και τους ευχαριστώ για το ότι για λίγο αντάμωσαν οι δρόμοι μας και οι σκέψεις μας κάνανε αλισβερίσι. Ευχαριστούμε πολύ και τους μουσικούς μας Βαγγέλη και Μιχάλη (και τα σχολεία που μας τους διέθεσαν), τον Δήμο Ξάνθης και τοντους γονείς των μαθητών του 7ου Δ.Σ. Ξάνθης που μας έδωσε δυνάμεις με τα καλούδια που ετοίμασαν με πολύ κόπο και καλλιτεχνική πινελιά.