Ομάδα δύο εκπαιδευτικών και έξι μαθητών επισκέφτηκαν την πόλη Λινάρες της Ισπανίας, από τις 7 Μαΐου 2023 έως και τις 13 Μαΐου 2023, όπου σε συνεργασία με άλλες τρεις χώρες υλοποιούν πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα «Enrichment is the result of meeting».

Η οργάνωση όλου του προγράμματος της επίσκεψης ήταν πολύ καλή και ευχαριστούμε τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του σχολείου της Ισπανίας. Μας υποδέχτηκαν με παραδοσιακούς χορούς και εδέσματα (δοκιμάσαμε τα τσούρος , την παέλια και τα τάπας).

Ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία του σχολείου και ειδικά για τα προγράμματα που υλοποιούν σε μαθητές με αυτισμό και με προβλήματα όρασης. Επισκεφτήκαμε το στάδιο στο κέντρο της πόλης που γίνονται ταυρομαχίες, την παλιά πόλη με τα αρχαιολογικά ευρήματα, το δημαρχείο. Ταξιδέψαμε στην Γρανάδα και την Αλάμπρα, το ανάκτορο και φρούριο των Μαυριτανών μοναρχών κι τη Μαδρίτη.