Στη Ρουμανία και συγκεκριμένα στην πόλη Τιμισουάρα πρόκειται να βρεθούν για μία εβδομάδα από 15-21/5/2022 έξι μαθητές και τρεις εκπαιδευτικοί για να συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ που υλοποιεί για δεύτερη σχολική χρονιά το σχολείο μας σε συνεργασία με άλλα τρία σχολεία από την Ισπανία , την Ιταλία και τη Ρουμανία. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να εξασκήσουν την Αγγλική γλώσσα, να γνωρίσουν άλλους ευρωπαϊκούς πολιτισμούς και να επισκεφτούν σχολεία, μουσεία και ιστορικά μνημεία.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά και περιλαμβάνει τη φιλοξενία από το σχολείο μας, τα συνεργαζόμενα σχολεία τον Οκτώβριο από 9-15/10/2022 και την επίσκεψη στην Ιταλία και στην Ισπανία το Φεβρουάριο και το Μάιο του 2023.